Karrosseri ikke dokumenteret · Produktionsår ikke dokumenteret
Kia Venga
Kildebaseret modeloverblik med observerede drivmidler, dokumenterede varianter, købspunkter og aktuelt marked. Registreringstal, produktionsår og konkrete annoncer vises som tre forskellige datalag.
Nøgletal for Kia Venga
- Varianter
- 0
- Til salg
- 40
- Medianpris
- 39.900 kr.
- Typisk liggetid
- Ikke tilgængelig
KILDE: Autoline Danmark · Bilbasen · Bilhandel · DBA Biler · Enbil · i dag kl. 07.33
Kort svar
Hvad er Kia Venga?
Kia Venga er registreret uden en dokumenteret karrosserikategori i Bilblikkets katalog uden dokumenteret produktionsperiode. Siden samler 0 dokumenterede varianter og observerede drivmidler som benzin og diesel. Der er endnu ikke et publicerbart nyregistreringsgrundlag på modelsiden. Effekten er ikke dokumenteret på modelsiden. 40 biler er til salg i intervallet 14.980 kr.–99.800 kr.
Kia Venga til salg
De senest observerede annoncer vises først.
Fra research til konkret bil
Undersøg Kia Venga fra de vigtigste vinkler
Gå direkte til udbud, pris, drivmiddel, karrosseri og købskontrol uden at oprette tynde sider for hver tænkelig søgefrase.
Brugte Kia Venga til salg
Se de 40 aktuelle annoncer og filtrér efter pris, årgang og kilometer.
Gå videre →Kia Venga pris og marked
Følg dokumenterede udbudspriser, markedspunkter og liggetid uden at forveksle dem med salgspriser.
Gå videre →Sammenlign dieselbiler
Sammenlign modelserien med andre dieselbiler på pris, kilometer og anvendelse.
Gå videre →Køb af brugt Kia Venga
Brug den praktiske tjekliste til historik, prøvekørsel, slutseddel og kontrol af den konkrete bil.
Gå videre →Guide til modellen
Det komplette overblik over Kia Venga
Få overblik over model, varianter, registreringer og marked. Hvis en oplysning mangler, markerer vi det tydeligt.
Modelprofil
01Kia Venga: karrosseri, periode og anvendelse
Kia Venga er dokumenteret i kataloget uden dokumenteret produktionsperiode. Karrosseriet er endnu ikke dokumenteret for Kia Venga, så plads, adgang og bagagerum skal vurderes på den konkrete bil.
Modelserien er observeret med benzin og diesel. Sammenlign derfor energi- eller brændstofudgift, servicekrav og den konkrete variants egenskaber i samme kørselsmønster. Der er endnu ingen publicerbar variantspecifikation for Kia Venga. Modelsiden viser kun de felter, som katalog- og registreringskilderne faktisk dokumenterer.
- Dokumenteret periode
- uden dokumenteret produktionsperiode
- Karrosseri
- Ikke dokumenteret
- Drivmidler
- Benzin og Diesel
Dansk datagrundlag
02Kia Venga i Danmark: registreringer, udbud og pris
Der er endnu ikke et publicerbart nyregistreringsgrundlag på modelsiden.
40 biler er til salg i intervallet 14.980 kr.–99.800 kr. Den observerede medianudbudspris er 39.900 kr. Prisniveauet skal afgrænses til samme generation, variant, årgang og kilometer, før biler kan sammenlignes meningsfuldt.
- Observerede nyregistreringer
- Ikke tilgængelig
- Aktuelle annoncer
- 40
- Observeret prisinterval
- 14.980 kr.–99.800 kr.
Variant og brugtbilvalg
03Sådan sammenligner du brugte Kia Venga
Begynd med generation, første registrering, drivmiddel, motor eller batteri, gearkasse og effekt. Der er endnu ingen publicerbar variantspecifikation for Kia Venga. Modelsiden viser kun de felter, som katalog- og registreringskilderne faktisk dokumenterer. Variantens egne data er vigtigere end modelseriens højeste eller laveste tal.
Afslut med den konkrete bil: kontrollér service- og synshistorik, kilometer, skader, dæk, bremser og fejlmeddelelser, og prøvekør alle funktioner. Læg forsikring, afgift, finansiering, energi eller brændstof, service og forventet værditab oven i udbudsprisen, før Kia Venga sammenlignes med alternativer.
- Dokumenterede varianter
- 0
- Effektspænd
- Effekten er ikke dokumenteret på modelsiden
- Vigtigste kontrol
- Kørsel, emissionsudstyr og service
Varianter
Se motor, drivmiddel, gear, effekt og øvrige forskelle mellem varianterne.
Ingen varianter tilgængelige endnu
Vi tilføjer varianterne, så snart vi har pålidelige oplysninger om motor, batteri og udstyr.
Model mod model
Sammenlign Kia Venga med relevante alternativer
Vælg en anden model fra hele kataloget, og se forskellene side om side. Sammenligningen kan deles med et almindeligt link.
Relaterede modeller
Andre Kia-modeller at undersøge
Prioriteret efter fælles karrosseri, drivmiddel og styrken af det danske registreringsgrundlag.
Stationcar
Kia Ceed
Benzin · Diesel · elektrisk/benzin
- Registreringstal ikke tilgængeligt
Pris og marked
Prisintervallet er observerede udbudspriser — ikke en vurdering af én bestemt bil.
- Laveste udbud
- 14.980 kr.
- Højeste udbud
- 99.800 kr.
- Median
- 39.900 kr.
- Datapunkter
- 40
KILDE: Autoline Danmark · Bilbasen · Bilhandel · DBA Biler · Enbil · i dag kl. 07.33
Modelbaseret købsguide
Det skal du undersøge på en brugt Kia Venga
Kontrollen skal følge den konkrete generation og variant — ikke kun modelnavnet i annoncen.
01
Identificér generation og variant
Sammenhold modelår, første registrering, motor eller batteri, gearkasse og udstyr. Kia Venga kan ændre specifikationer inden for samme modelnavn, så brug data for den konkrete variant.
02
Kørsel, emissionsudstyr og service
Vurder om kørselsmønstret passer til diesel, og kontrollér dokumentation for service, partikelfilter, AdBlue-system og eventuelle fejl på emissionsudstyret.
03
Dokumentér historik og stand
Bed om servicehistorik, synsrapporter, fakturaer og oplysninger om skader eller reparationer. Kilometer, dæk, bremser og fejlmeddelelser skal passe til bilens alder og pris.
04
Sammenlign totaløkonomi
Brug udbudspris som startpunkt — ikke facit. Læg forsikring, afgift, finansiering, energi eller brændstof, service og forventet værditab oveni, før Kia Venga sammenlignes med alternativerne.
Behov før modelnavn
Hvem passer Kia Venga typisk til?
- Købere der først vil afklare karrosseri, plads og anvendelse på den konkrete bil.
- Bilister der prioriterer dokumenteret historik frem for modelnavnet alene.
- Købere der vil regne udbudspris, drift og værditab sammen før beslutningen.
Fra research til beslutning
Gå videre med Kia Venga
Aktuelle annoncer
Kia Venga til salg
Filtrér på pris, årgang, kilometer, drivmiddel og område i det aktuelle udbud.
Markedsudvikling
Følg modelprisen
Se medianpris, udbud og liggetid over tid, når datagrundlaget er tilstrækkeligt.
Månedsbudget
Beregn totaløkonomi
Regn værditab, finansiering, energi, afgift, forsikring og service sammen.
Konkret bil
Slå nummerpladen op
Kontrollér identitet, variant, syn og historik på den bil, du faktisk overvejer.
Hurtige, dokumenterede svar
Ofte spurgt om Kia Venga
Hvad koster en brugt Kia Venga?
De observerede udbudspriser ligger aktuelt mellem 14.980 kr.–99.800 kr, og medianen er 39.900 kr. Det er udbudspriser og ikke dokumenterede salgspriser eller en vurdering af en bestemt bil.
Hvilke Kia Venga-varianter findes her?
Der er endnu ingen variant med en publicerbar specifikationskilde. Modelnavnet kan stadig være dokumenteret af registreringskataloget, men Bilblikket opfinder ikke motor-, batteri- eller udstyrsvarianter.
Hvilket drivmiddel har Kia Venga?
Kilderne har observeret benzin og diesel for modelserien. Kontrollér altid den konkrete bil, fordi registreringsdata og modelsiden ikke i sig selv identificerer dens præcise variant.
Hvad skal jeg kontrollere før køb af Kia Venga?
Kontrollér præcis generation og variant, service- og synshistorik, kilometer, skader, dæk og bremser samt alle funktioner på en grundig prøvekørsel. Vurder om kørselsmønstret passer til diesel, og kontrollér dokumentation for service, partikelfilter, AdBlue-system og eventuelle fejl på emissionsudstyret.
Hvor mange Kia Venga er til salg?
40 aktuelle annoncer er med i Bilblikkets nuværende datagrundlag. Antallet kan ændre sig ved næste feedkørsel, og kun kilder med gyldig publiceringsret må indgå i indeksering.